Hledáte si nemovitost? Na toto si dejte pozor

Téměř každý, kdo se jednou rozhodl, že si koupí byt či dům, musel nejprve zjistit, jak to na realitním trhu chodí. Většina z nás si kupuje jen jednu nemovitost za život, proto nemáme místo na školácké chyby. Abychom vám to usnadnili, přinášíme vám pár cenných rad.

Hned první chyba, kterou mnozí dělají, je hledání pouze ideálních nemovitostí. Ve skutečnosti byste si měli prohlédnout i ty, které možná na první pohled nesplňují všechny vaše podmínky. Nebyli byste první, co se na náhodné obhlídce zamiluje do domu, o kterém byste jinak ani neuvažovali. Pokud to také nebude váš případ, objevíte spoustu věcí či problémů, které by vám jinak nenapadly.

Když jsme už při obhlídkách, nepřehánějte to s jejich četností. Pokud na ně chodíte po práci, po které jste unavení, jděte pouze na dvě až tři prohlídky za týden v různých dnech. Hodně lidí chce za jeden večer vidět pět domů a bytů, aby to měli z krku. Ale pak nemají dost času ani sil na soustředění se, aby se vyhnuli různým „obchodnickým technikám“ realitních agentů. Nemovitosti, které vás skutečně zajímají, navštivte raději v méně náročných dnech, případně o víkendu, abyste měli dost času na jejich prohlídku.

O tom, čeho si všímat při obhlídkách, se toho už popsalo hodně, ale podívejme se na to očima člověka, který by v té nemovitosti měl žít. Naše životy totiž navzdory civilizačním výhodám stále ovlivňují přírodní síly a fyzikální zákony. Výhled je sice velká přidaná hodnota, ale ne za cenu, že vám do poloviny domu bude prakticky celý den pražit slunce. Pěstování květin v zahradě můžete realizovat pouze do okamžiku, dokud nezjistíte, že sousedův vysoký plot vám stíní polovinu záhonů. Sousedská grilovačka může být příjemná záležitost pouze první víkend, ale ne, když se na sousedovém dvoře střídá jedna hlučná párty za druhou.

Bydlení v bytě, který vám vyhovuje, znamená také soužití se sousedy. Ptejte se, kdo všechno v domě bydlí, kdo stavbu postavil (abyste si mohli přes internet ověřit pověst dotyčné firmy) a kolik bytů je pronajato. Ve velkých městech totiž žije mnoho lidí, kteří tam nemají trvalý pobyt a na víkendy často odcházejí. Mnozí mají kromě vlastního auta i služební, případně v bytě pro jednu rodinu bývá několik mladých lidí. Zabírají tak například více parkovacích míst, takže i když máte auto, je lepší mít zastávku autobusu po ruce.

Bydlení v domě znamená zohlednit celou ulici. Bezprostředních sousedů se raději zeptejte, jestli jim vadí psy (pokud je máte), případně zda vám o bydlení v lokalitě umí říct něco zajímavého i bez realitního agenta. Pokud se chystáte pěstovat květiny, ptejte se na počet slunečných dní v roce. A pokud docházíte za prací, kriticky důležitá je dopravní dostupnost.

Než začnete hledat, informujte se v bankách o hypotékách. Je lepší být realista už od začátku, než najít dům snů a následně zjistit, že si jej ani s hypotékou nemůžete dovolit. Na druhé straně, stát se může také to, že k dispozici budete mít větší objem peněz, než jste si původně mysleli. Poštovní banka v současnosti nabízí hypotéku Užitečné bydlení s úrokem již od 1% ročně, který lze zafixovat až na pět let. Za její poskytnutí si přitom neptá žádný poplatek.

„Klientům doporučujeme, aby si vzali hypotéku nebo refinancovali své staré dluhy co nejdříve. Národní banka totiž od července zpřísní podmínky, za jakých bude možné získat úvěr. Bez vlastních úspor se k větší nemovitosti dostanou jen stěží. Zároveň klientům radíme, aby si úrokovou sazbu zafixovali na co nejdelší období.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram